Question: A thin wire AC shaped as a semi-circle of diameter d = 20cm rotates with a constant angular velocity w = 100 rad/s in a
A thin wire AC shaped as a semi-circle of diameter d = 20cm rotates with a constant angular velocity w = 100 rad/s in a uniform magnetic field of induction B= 5.0 mT, with w ↑↑ B. The rotation axis passes through the end A of the wire and is perpendicular to the diameter AC. Find the value of a line integral ∫ E dr along the wire from point A to point C. Generalize the obtained result.
Step by Step Solution
★★★★★
3.45 Rating (161 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
By definition So Bdr But v wor where r is the perpendicular dis... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (1 attachment)
P-E-E-I (90).docx
120 KBs Word File
