Question: Tip-Top Teak makes storage sheds. Each of their products sells for $1,500. For each shed, the costs of materials total to $200, labor costs are

Tip-Top Teak makes storage sheds. Each of their products sells for $1,500. For each shed, the costs of materials total to $200, labor costs are $350, and fixed manufacturing overhead is $500. Tip-top also incurs $65 in variable selling expenses per shed and $100,000 in total fixed selling costs. For the current year, Tip-top made 750 sheds and sold 700 sheds.
Required:
a. Under variable costing, what is the inventoriable cost per unit for each of the 50 sheds put into inventory?
b. Under absorption costing, what is the inventoriable cost per unit for each of the 50 sheds put into inventory?
c. Suppose Tip-top began the year with zero inventories of sheds. What is the difference between the incomes that would be reported under absorption costing and under variable costing?

Step by Step Solution

3.31 Rating (169 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

a Under variable costing inventoriable costs only include variable manufacturing co... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (1 attachment)

Word file Icon

1219-B-M-A-B-P-A-C(1945).docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Managerial Accounting Questions!

Related Book