Question: A transmission case measures W = 0.30 m on a side and receives a power input of Pi = 150 hp from the engine. If
A transmission case measures W = 0.30 m on a side and receives a power input of Pi = 150 hp from the engine.
If the transmission efficiency is η = 0.93 and air flow over the case corresponds to T∞ = 30°C and h = 200 W/m2. K, what is the surface temperature of the transmission?
Transmission case, n, T, Air
Step by Step Solution
★★★★★
3.42 Rating (171 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
KNOWN Width input power and efficiency of a transmission Temperature an... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (1 attachment)
8-P-T-H-M-T (23).docx
120 KBs Word File
