Question: Use the following information x-bar = 3.7, s = 0.2, n = 1,200, N = 5,800--to calculate confidence intervals for assuming the sample is from

Use the following information x-bar = 3.7, s = 0.2, n = 1,200, N = 5,800--to calculate confidence intervals for assuming the sample is from a normal population:
(a) 90 percent confidence;
(b) 95 percent confidence;
(c) 99 percent confidence.

Step by Step Solution

3.28 Rating (174 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

Use the FPCF a For 90 confidence use t 05 with df 119... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (1 attachment)

Word file Icon

485-M-S-S-D (1627).docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Statistics Questions!