Question: When water at 20C ( = 998 kg/m3, = 0.001 kg/ms) flows through an 8-cmdiameter pipe, the wall shear stress is 72 Pa. What is
When water at 20°C (ρ = 998 kg/m3, μ = 0.001 kg/m⋅s) flows through an 8-cmdiameter pipe, the wall shear stress is 72 Pa. What is the axial pressure gradient (∂ p/∂ x) if the pipe is (a) horizontal; and (b) vertical with the flow up?
Step by Step Solution
★★★★★
3.36 Rating (159 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Equation 69b applies in both cases ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (1 attachment)
E-ME-FM (626).docx
120 KBs Word File
