Question: A 0.4-kg block attached to a spring of force constant 12 N/m oscillates with an amplitude of 8 cm. Find (a) The maximum speed of

A 0.4-kg block attached to a spring of force constant 12 N/m oscillates with an amplitude of 8 cm. Find

(a) The maximum speed of the block,

(b) The speed and acceleration of the block when it is at x = 4 cm from the equilibrium position, and

(c) The time it takes the block to move from x = 0 to x = 4 cm.

Step by Step Solution

3.32 Rating (170 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

a km 12 30 12 rads v max A v max 008... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (1 attachment)

Word file Icon

10-P-O-O-W (250).docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Oscillations Mechanical Waves Questions!