Question: A 2.5-cm-thick sheet of plastic initially at 21C is placed between two heated steel plates that are maintained at 138C. The plastic is to be
A 2.5-cm-thick sheet of plastic initially at 21°C is placed between two heated steel plates that are maintained at 138°C. The plastic is to be heated just long enough for its mid-plane temperature to reach 132°C. If the thermal conductivity of the plastic is 1.1 ?? 10???3 W/(m K), the thermal diffusivity is 2.7 ?? 10???6m2/s, and the thermal resistance at the interface between the plates and the plastic is negligible, calculate: (a) the required heating time, (b the temperature at a plane 0.6 cm from the steel plate at the moment the heating is discontinued, and (c) the time required for the plastic to reach a temperature of 132°C 0.6 cm from the steel plate.
GIVEN
A sheet of plastic is placed between two heated steel plates
Sheet thickness (2L) = 2.5 cm = 0.025 m
Initial temperature (To) = 21°C
Temperature of steel plates (Ts) = 138°C
Heat until mid-plane temperature of sheet (Tc) = 132°C
The thermal conductivity of the plastic (k) = 1.1????? 10???3 W/(m K)
The thermal diffusivity (α) = 2.7 ?? 10???6m2/s
The thermal resistance at the interface between the plates and the plastic is negligible
ASSUMPTIONS
The initial temperature of the sheet is uniform
The temperature of the steel plates is constant
The thermal conductivity of the sheet isconstant

Plastic, T, = 21C 2L Steel T,- 138C Steel T- 138C
Step by Step Solution
3.53 Rating (163 Votes )
There are 3 Steps involved in it
The chart solutions apply to convective boundary conditions but can be applied to this p... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Document Format (1 attachment)
66-E-M-E-H-M-T (1552).docx
120 KBs Word File
