Question: A 72-kg water skier is being accelerated by a ski boat on a flat (glassy) lake. The coefficient of kinetic friction between the skier's skis
A 72-kg water skier is being accelerated by a ski boat on a flat ("glassy") lake. The coefficient of kinetic friction between the skier's skis and the water surface is µk = 0.25 (Fig. 4-74).
(a) What is the skier's acceleration if the rope pulling the skier behind the boat applies a horizontal tension force of magnitude FT = 240 N to the skier (θ = 0°)?
(b) What is the skier's horizontal acceleration if the rope pulling the skier exerts a force of FT = 240 on the skier at an upward angle (θ = 12°?
(c) Explain why the skier's acceleration in part (b) is greater than that in part (a).
.png)
FT = 240 N HE = 0.25
Step by Step Solution
3.37 Rating (172 Votes )
There are 3 Steps involved in it
a See the freebody diagram for the skier when the tow ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Document Format (1 attachment)
1308-P-M-K(3275).docx
120 KBs Word File
