Question: A converging lens (f = 12.0 cm) is located 30.0cm to the left of a diverging lens (f = -6.00 cm). A postage stamp is
A converging lens (f = 12.0 cm) is located 30.0cm to the left of a diverging lens (f = -6.00 cm). A postage stamp is placed 36.0 cm to the left of the converging lens.
(a) Locate the final image of the stamp relative to the diverging lens.
(b) Find the overall magnification.
(c) Is the final image real or virtual? With respect to the original object, is the final image
(d) Upright or inverted, and is it
(e) Larger or smaller?
Step by Step Solution
★★★★★
3.37 Rating (169 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
a The image distance for the converging lens is determined as foll... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (1 attachment)
232-P-L-O-R-R (98).docx
120 KBs Word File
