Question: A firm has monthly costs given by C = 45,000 + 100x + x3 where x is the number of units produced per month. The
A firm has monthly costs given by
C = 45,000 + 100x + x3
where x is the number of units produced per month. The firm can sell its product in a competitive market for $4600 per unit. Find the marginal profit.
C = 45,000 + 100x + x3
where x is the number of units produced per month. The firm can sell its product in a competitive market for $4600 per unit. Find the marginal profit.
Step by Step Solution
★★★★★
3.29 Rating (167 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Cx 45000 100x x 3 Rx ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (1 attachment)
1386-M-C-L-A-D(3978).docx
120 KBs Word File
