Question: A particle moves in the xy plane with constant acceleration. At t = 0 the particle is at r 1 = 4 m i +
A particle moves in the xy plane with constant acceleration. At t = 0 the particle is at r1 = 4 m i + 3 m j, with velocity v1. At t = 2 s the particle has moved to r2 = 10 m i - 2 m j, and its velocity has changed to v2 = (5 i - 6 j) m/s.
(a) Find v1.
(b) What is the acceleration of the particle?
(c) What is the velocity of the particle as a function of time?
(d) What is the position vector of the particle as a function of time?
Step by Step Solution
★★★★★
3.43 Rating (169 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
For constant acceleration v av 12v 1 v 2 a v 2 v 1 t v av r 2 r 1 t vt v 1 at rt r 1 v 1 t 12at 2 ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (1 attachment)
10-P-MM-D (449).docx
120 KBs Word File
