Question: a. Using the characteristics of Fig. 3.8, determine the resulting collector current if/,. = 4.5 mA and VCB = 4 V. b. Repeat part (a)
a. Using the characteristics of Fig. 3.8, determine the resulting collector current if/,. = 4.5 mA and VCB = 4 V.
b. Repeat part (a) for IE = 4.5 mA and VCB = 16 V.
c. How have the changes in VCB affected the resulting level of Ic?
d. On an approximate basis, how are IE and lC related based on the results above?
b. Repeat part (a) for IE = 4.5 mA and VCB = 16 V.
c. How have the changes in VCB affected the resulting level of Ic?
d. On an approximate basis, how are IE and lC related based on the results above?
Step by Step Solution
★★★★★
3.51 Rating (158 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
a I C I E 45 mA b I C I ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (1 attachment)
898-E-E-C-A (2233).docx
120 KBs Word File
