Question: An electron (mass m1 = 9.11 x 10-31 kg) and a proton (mass m2 = 1.67 x 10-27 kg) attract each other via an electrical
An electron (mass m1 = 9.11 x 10-31 kg) and a proton (mass m2 = 1.67 x 10-27 kg) attract each other via an electrical force. Suppose that an electron and a proton are released from rest with an initial separation d = 3.0 x 10-6 m. When their separation has decreased to 1.0 x 10-6 m, what is the ratio of
(a) The electron's linear momentum magnitude to the proton's linear momentum magnitude,
(b) The electron's speed to the proton's speed and
(c) The electron's kinetic energy to the proton's kinetic energy?
(d) As the separation continues to decrease, do the answers to (a) through (c) increase, decrease, or remain the same?
Step by Step Solution
3.28 Rating (177 Votes )
There are 3 Steps involved in it
a The initial momentum of the system is zero and it remains so as the elec... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Document Format (1 attachment)
2-P-M-L-M (329).docx
120 KBs Word File
