Question: A ball of mass m is thrown at an angle a to the horizontal with the initial velocity vo. Find the time dependence of the
A ball of mass m is thrown at an angle a to the horizontal with the initial velocity vo. Find the time dependence of the magnitude of the ball's angular momentum vector relative to the point from which the ball is thrown. Find the angular momentum M at the highest point of the trajectory if m = 130 g, a = 45° and vo = 25 m/s. The air drag is to be neglected.
Step by Step Solution
★★★★★
3.39 Rating (165 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Vot M 1 FXP 6 2 8 m 8 mv gr sin a k mv gt sin a Thus M t ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (1 attachment)
P-M-IM (370).docx
120 KBs Word File
