Question: A charged particle moves along the y axis according to the law y = a cos wt, and the point of observation P is located
A charged particle moves along the y axis according to the law y = a cos wt, and the point of observation P is located on the x axis at a distance l from the particle (1 >> a). Find the ratio of electromagnetic radiation flow densities S1/S2 at the point P at the moments when the coordinate of the particle yl = 0 and y2 = a. Calculate that ratio if w = 3.3 ∙ 106 s-1 and l = 190 m.
Step by Step Solution
★★★★★
3.43 Rating (178 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
P is a fixed point at a distance from the equilibrium posi... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (1 attachment)
P-O-E-W (29).docx
120 KBs Word File
