Question: Solar radiation incident on the earth's surface may be divided into the direct and diffuse components described in Problem 12.6. Consider conditions for a day
Solar radiation incident on the earth's surface may be divided into the direct and diffuse components described in Problem 12.6. Consider conditions for a day in which the intensity of the direct solar radiation is I dir = 2.10 x 107 W/m2 ∙ sr in the solid angle subtended by the sun with respect to the earth, ∆w1 = 6.74 x 10–5 sr. The intensity of the diffuse radiation is I dif = 70 W/m2 ∙ sr.
(a) What is the total solar irradiation at the earth's surface when the direct radiation is incident at θ = 30°?
(b) Verify the prescribed value for ∆ws, recognizing that the diameter of the sun is 1.39 X 109 m and the distance between the sun and the earth is 1.496 x 1011 m (1 astronomical unit).
Step by Step Solution
3.29 Rating (167 Votes )
There are 3 Steps involved in it
KNOWN Daytime solar radiation conditions with direct solar intensity Idir 210 10 Wmsr within the sol... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Document Format (1 attachment)
8-E-M-E-H-M-T (1090).docx
120 KBs Word File
