Question: 13. Consider the following hypothesis test: H0: Ha: m # 50 m . 50 A sample of 60 is used and the population standard deviation
13. Consider the following hypothesis test:
H0:
Ha:
m # 50 m . 50 A sample of 60 is used and the population standard deviation is 8. Use the critical value approach to state your conclusion for each of the following sample results. Use a = .05.
a. x = 52.5
b. x = 51
c. x = 51.8
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
