Question: 12. Consider the following hypothesis test: H0: Ha: m $ 80 m , 80 A sample of 100 is used and the population standard deviation

12. Consider the following hypothesis test:

H0:

Ha:

m $ 80 m , 80 A sample of 100 is used and the population standard deviation is 12. Compute the p-value and state your conclusion for each of the following sample results. Use a = .01.

a. x = 78.5

b. x = 77

c. x = 75.5

d. x = 81

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Bayesian Statistics An Introduction Questions!