Question: Given a normal distribution with m = 30 and s = 4, what is the probability that a. X 7 38. b. X 6 25.

Given a normal distribution with m = 30 and s = 4, what is the probability that

a. X 7 38.

b. X 6 25.

c. Find the X value such that the area to the left of X is 5% of the total area under the normal curve.

d. Between what two X values (symmetrically distributed around the mean) are 40% of the values?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Business Statistics Communicating Questions!