Question: What is the minimum sample size n required to estimate p with 95% confidence if the desired margin of error D = 0.08? The population

What is the minimum sample size n required to estimate p with 95% confidence if the desired margin of error D = 0.08?

The population proportion is estimated as prior studies. What happens to n if the desired margin of error increases to D = 0.12? P-69

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Business Statistics Communicating Questions!