Question: A baseball is hit straight up with an initial velocity of v 0 = 96 feet per second (about 65 miles per hour) and leaves
A baseball is hit straight up with an initial velocity of v0 = 96 feet per second (about 65 miles per hour) and leaves the bat with an initial height of h0= 2.5 feet.
(a) Write a formula s(t) that models the height after 1 seconds.
(b) How high is the baseball after 4 seconds?
(c) Find the maximum height of the baseball. Support your answer graphically.
(d) Graphically estimate the domain and range of s in this application.
Step by Step Solution
★★★★★
3.46 Rating (166 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
a b c d Because ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
