Question: If a projectile is launched vertically upward from the ground with an initial velocity of 45 ft per sec, neglecting air resistance, its height s
If a projectile is launched vertically upward from the ground with an initial velocity of 45 ft per sec, neglecting air resistance, its height s (in feet) above the ground t seconds after projection is given by
s = -16t2 + 45t.
Which equation should be used to determine the height of the projectile after 2 sec?
A. s = 2(-16t2 + 45t)
B. s = -16(2)2 + 45(2)
C. 2 = -16t2 + 45t
D. 2 = -16t2
Step by Step Solution
★★★★★
3.51 Rating (168 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
B We are seeking the ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
