Question: A single circular loop of wire of radius r = 2.0 cm rotates at a frequency of 60 Hz in a constant magnetic field of
A single circular loop of wire of radius r = 2.0 cm rotates at a frequency of 60 Hz in a constant magnetic field of magnitude B = 1.5T. What is the approximate maximum emf induced in this generator?
Step by Step Solution
★★★★★
3.48 Rating (171 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
With a circular hoop spinning the flux changes as cos changes We can s... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
