Question: A sample of size n = 80 is drawn from a normal population whose standard deviation is = 6.8. The sample mean is x
A sample of size n = 80 is drawn from a normal population whose standard deviation is σ = 6.8. The sample mean is x̄ = 40.41.
a. Construct a 90% confidence interval for μ.
b. If the population were not approximately normal, would the confidence interval constructed in part
(a) be valid?
Explain.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
