Question: A rocket-engine nozzle is coated with a ceramic material having the following properties: k = 1.73 Btu/h ft F, = 0.35 ft 2 /h.
A rocket-engine nozzle is coated with a ceramic material having the following properties: k = 1.73 Btu/h ft °F, α = 0.35 ft2 /h. The convective heat-transfer coefficient between the nozzle and the gases, which are at 3000°F, is 200 Btu/h ft2 °F. How long after start-up will it take for the temperature at the ceramic surface to reach 2700°F? What will be the temperature at a point 1/2 in. from the surface at this time? The nozzle is initially at 0°F.
Step by Step Solution
★★★★★
3.28 Rating (157 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Use Semiinfinite wall solution surface x 0 01 e 68A... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
