Question: 10.52 A random sample of size n = 7 from a normal population produced these measurements: 1.4, 3.6, 1.7, 2.0, 3.3, 2.8, 2.9. a. Calculate

10.52 A random sample of size n = 7 from a normal population produced these measurements: 1.4, 3.6, 1.7, 2.0, 3.3, 2.8, 2.9.

a. Calculate the sample variance, s.

b. Construct a 95% confidence interval for the population variance, o.

c. Test Hoo = 0.8 versus H, 0.8 using a=0.05. State your conclusions.

d. What is the approximate p-value for the test in part c?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Introduction To Probability Statistics Questions!