Question: A 2.0 m wide strip foundation is placed in sand at 1.0 m depth. The properties of the sand are: = 19.5 kN/m 3
A 2.0 m wide strip foundation is placed in sand at 1.0 m depth. The properties of the sand are: γ = 19.5 kN/m3, c' = 0, and ϕ' = 34°. Determine the maximum wall load that the foundation can carry, with a factor of safety of 3.0, using
a. Terzaghi’s original bearing capacity equation with his bearing capacity factors, and
b. Meyerhof’s general bearing capacity equation with shape, depth, and inclination factors from Table 6.3.
Table 6.3.

Factor Relationship Reference Shape B\N DeBeer (1970) F = 1+ LN. F = 1+ tan o' L F = 1- 0.4 Depth D; Hansen (1970) For o = 0: F = 1+ 0.4 Fe = 1 Fyd = 1 For o'> 0: 1- Fad Fed = Fgd N, tan o' Fod = 1 + 2 tan o' (1 sin o')2 ( Fyd = 1 D; ->1 B For = 0: Fed = 1+ 0.4 tan Fod = 1 Fyd = 1 radians For o' > 0: 1- Fad Fed = Fqd N tan o' Fad = 1+ 2 tan o'(1 sin o')? tan- B radians Fyd = 1 Meyerhof (1963); Hanna and Meyerhof Inclination B 1 - F = F = 90 (1981) Fyi =|1- B = inclination of the load on the foundation with respect to the vertical
Step by Step Solution
3.29 Rating (161 Votes )
There are 3 Steps involved in it
ii Mayerhoffs eq n Shape function Where ie max m load ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
