Question: 1. A constant force F = 2.00 i +3.00 j N acts on a 5.00 kg object as it moves in a straight line

1. A constant force F = 2.00 i +3.00 j N acts

 

1. A constant force F = 2.00 i +3.00 j N acts on a 5.00 kg object as it moves in a straight line from the position=1.00 +1.00 jm to a position=4.00 -1.00 jm. Determine the work done by the force during this motion. 2. A man pushes an 80-N crate a distance of 5.0 m upward along a rough slope that makes an angle of 30 with the horizontal. The coefficient of kinetic friction between the crate and the slope is 0.20. The force he exerts is parallel to the slope and the speed of the create increases at a rate of 1.5 m/s. (a) What is the work done on the crate by the man? (b) What is the work done by the gravitational force from Earth on the crate? (c) What is the work done on the crate by the normal force from the slope? (d) What is the work done on the crate by the frictional force between the crate and the slope? (e) What is the total work done on the crate?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!