Question: 1. A control chart for the number nonconforming is to be established, based on samples of size 400. To start the control chart, 30 samples
1. A control chart for the number nonconforming is to be established, based on samples of size 400. To start the control chart, 30 samples were selected and the number nonconforming in each sample determined, yielding P30 i=1 di = 1200 where di is the number of nonconforming in sample i. (a) What are the UCL and LCL of the np chart? [Hint: First, determine the fraction non-conforming and then compute the control limits]
M = 30 n = 400
1200/30*400 = .1 = p
UCL = 58
CL = 40
LCL = 22 (b) Suppose the process average fraction nonconforming shifted to 0.15. What is the probability that the shift would be detected on the first subsequent sample?
I think a is right but b IDK what to do.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
