Question: 1. Find the far left in the 98% confidence interval for the mean of a sample with population mean = 86, standard deviation = 6,

1. Find the far left in the 98% confidence interval for the mean of a sample with population mean = 86, standard deviation = 6, and sample size n = 39. Assume that the sample comes from a population with normal distribution. Round the result to two decimal places.

Answer:

2. Use the same data as the previous question:

Find the far right in the 98% confidence interval for the mean of a sample with population mean = 86, standard deviation = 6, and sample size n = 39. Assume that the sample comes from a population with normal distribution. Round the result to two decimal places.

Answer:

3. Find the far left in the 97% confidence interval for the mean of a sample with population mean = 144.34, standard deviation = 11.51, and sample size n = 133. Assume that the sample comes from a population with normal distribution. Round the result to two decimal places.

Answer:

4. Use the same data as the previous question:

Find the far right in the 97% confidence interval for the mean of a sample with population mean = 144.34, standard deviation = 11.51, and sample size n = 133. Assume that the sample comes from a population with normal distribution. Round the result to two decimal places.

Answer:

5. The number of people who go daily to a certain gym has a normal distribution with an average of 60 people and standard deviation of 4.1. If you take a 34-day sample and get the average number of people who came daily, what would be the left end of the 95% confidence interval for this sample average? Round the result to two decimal places.

Answer:

6. Use the same data as the previous question:

The number of people who go daily to a certain gym It has a normal distribution with an average of 60 people and a standard deviation of 4.1. If a 34-day sample is taken and the average of people who came daily, what would be the right end of the 95% interval of confidence for this sample average? Round the result to two decimal places.

Answer:

7. Find the standard error of the mean of a sample with size 39 and standard deviation of the population 17.8. Round to two decimal places.

Answer:

8. The standard deviation in the time it takes a cook to make a main course is 116 seconds. If you take a sample of 33 main courses, what is the standard error in the average time it takes the cook to prepare them? Round the result to two decimal places.

Answer:

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!