Question: 1) SPSS indicates that p = .02. This means that a) The probability of an error should be reported as p < .01 b) The
1) SPSS indicates that p = .02. This means that
a) The probability of an error should be reported as p < .01
b) The tobt falls in the extreme 2% of the sampling distribution and the probability of a Type I error is .02
c) the probability of a Type I error (.02) is smaller than alpha (.05) and therefore, the results are nonsignificant
d) The tobt falls in the extreme 2% of the sampling distribution and the probability of a Type II error is .02
2) Which of the following sets of data would produce the largest value for t-obtained?
a) The two sample means are 10 and 20 with variances of 120 and 125
b) The two sample means are 10 and 12 with variances of 120 and 125
c) The two sample means are 10 and 20 with variances of 20 and 25
d) The two sample means are 10 and 12 with sample variances of 20 and 25
3) For which of the following sets of data is t-obtained the largest?
a) One sample has X= 20 with s2 = 10 and the other has X= 30 with s2 = 10
b) One sample has X= 20 with s2 = 5 and the other has X= 25 with s2 = 5
c) One sample has X= 20 with s2 = 5 and the other has X= 30 with s2 = 5
d) One sample has X= 20 with s2 = 10 and the other has X= 25 with s2 = 10
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
