Question: 1. There is only one copying machine in the students lounge of the business school. Students arrive at a rate of =40 per hour (according

1. There is only one copying machine in the

1. There is only one copying machine in the students lounge of the business school. Students arrive at a rate of =40 per hour (according to a Poisson distribution). Copying takes an average of 40 seconds, or =90 per hour (based on an exponential distribution). Compute the following using a M/M/1 model: a) The percentage of time that the machine is used (utilization factor). b) The average length of the queue (units waiting). c) The average number of students in the system

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!