Question: A company decides to borrow $100 000 at j1 = 12% in order to finance a new equipment purchase. One of the conditions of

A company decides to borrow $100 000 at j1 = 12% in   

A company decides to borrow $100 000 at j1 = 12% in order to finance a new equipment purchase. One of the conditions of the loan is that the company must make annual payments into a sinking fund (the sinking fund will be used to pay off the loan at the end of 20 years). The sinking-fund investment will earn j1 = 6%. a) What is the amount of each sinking-fund payment if they are all to be equal? Amount of each sinking-fund 2$ b) What is the total annual cost of the loan? Total annual cost c) What overall annual effective compound interest rate is the company paying to borrow the $100 000 when account is taken of the sinking-fund requirement? Compound interest rate %24

Step by Step Solution

3.55 Rating (169 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

1 annual payment ani 0 anj i janj 1 borrowed amount an 10... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!