Question: 1 . You are making forecasts for two securities that promise perpetual, growing annual cash flows. For both securities , calculate the cash flow you

1. You are making forecasts for two securities that promise perpetual, growing annual cash flows. For both securities, calculate the cash flow you can expect at the end of year 7(that is, seven years from now).
a. Security A will pay $10 next year (year 1), and the cash flows will grow at a rate of 2% per year thereafter.
b. Security B paid $9 last night, and the cash flows are expected to grow at a rate of 2.5% per year.
Answer Question 1:)
For Security-A:
Year-1's cash flows = $10.0000[First cashflow]
Year-2's cash flows = $10.2000[$10 x 102%= $10.2]
Year-3's cash flows = $10.4040[$10.2 x 102%= $10.404]
Year-4's cash flows = $10.6121[$10.404 x 102%= $10.6121]
Year-5's cash flows = $10.8243[$10.6121 x 102%= $10.8243]
Year-6's cash flows = $11.0408[$10.8243 x 102%= $11.0408]
Year-7's cash flows = $11.26[$11.0408 x 102%= $11.26]
For Security-B:
Year-0's cash flows = $9.0000[First cashflow]
Year-1's cash flows = $9.2250[$9 x 102.5%= $9.225]
Year-2's cash flows = $9.4556[$9.225 x 102.5%= $9.4556]
Year-3's cash flows = $9.6920[$9.4556 x 102.5%= $9.692]
Year-4's cash flows = $9.9343[$9.692 x 102.5%= $9.9343]
Year-5's cash flows = $10.1827[$9.9343 x 102.5%= $10.1827]
Year-6's cash flows = $10.4372[$10.1827 x 102.5%= $10.4372]
Year-7's cash flows = $10.70[$10.4372 x 102.5%= $10.70]
2.Assume that the appropriate discount rate for both perpetuities described in Question 1 is 9%. Calculate the present value of the expected future payments from each of these securities.(please answer Question2 using the results of Question1)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!