Question: 1) You decide to open a margin account with your broker. You deposit $30,000 in your account. In addition, you borrow $30,000 from your broker
1) You decide to open a margin account with your broker. You deposit $30,000 in your account. In addition, you borrow $30,000 from your broker and purchase 600 shares of XYZ corporation at $100 per share. As soon as you buy the stock, it drops to $88 per share.
d) What is the rate of return in your margin position if XYZ is selling after one year at (i) $110, (ii) $90? What
is the relation between your return and the percentage change in the price of XYZ?
- Profit = (New Share Price - Purchase Price)* # of shares
Profit = (110-100)*600
Profit = 6,000
Rate of return in your margin position = Profit/Marign Invested
= 6,000/30,000
= 0.2 or 20%
- Profit/(Loss) = (New Share Price - Purchase Price)* # of shares
Profit/(Loss) = (90-100)*600
Profit/(Loss) = -6,000
Rate of return in your margin position = Profit/(Loss) / Margin Invested
= -6,000 / 30,000
=-0.2 or -20%
e) Redo (d) assuming you are charged 7% interest per year in your margin account.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
