Question: 119m 9. (11.538) The voltage V in a simple electrical circuit is slowly decreasing as the battery wears out. The resistance R is slowly increasing


119m 9. (11.538) The voltage V in a simple electrical circuit is slowly decreasing as the battery wears out. The resistance R is slowly increasing as the resistor heats up. Use Ohm's Law, V = IR, to nd how the current 1 is changing at the moment when R = 4009, 1 = 0.08A, % = 0.01V/sec, and (fff = 0.03Q/sec
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
