Question: 1.6 The reaction is done in a liquid-phase CSTR which achieves a conversion of 20% of the B in the feed, and the final concentration

1.6 The reaction is done in a liquid-phase CSTR which achieves a conversion of 20% of the B in the feed, and the final concentration of Q is 0.1mol/L. The initial concentration of A is 0.9mol/L and A and B are fed in a 1:4 ratio; the initial volumetric flowrate, v0=200L/s. If k1f=0.03 and k2=0.005 with units in L,mol and s as given in your answer for Q1.3: 1.6.1 What are the exit molar flowrates of A,B,C and Q ? [17]
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
