Question: (19) 7-c An analyst has observed 28 work cycles, for which the average cycle time was five minutes and the performance rating was 1.05. Allowances
(19) 7-c An analyst has observed 28 work cycles, for which the average cycle time was five minutes and the performance rating was 1.05. Allowances for the department are 25 percent of job time. What standard time is appropriate for this job?
OT= 5minutes, NT=5.25 minutes, PR =1.05, ST=6.5625 minutes, A=25%, AFjob=1.25
Group of answer choices
ST = OT x PR
ST= OT x AFjob
ST =PR x AFjob
ST = OT x PR x AFjob
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
