Question: 1B 21 Use the following information Recent data from the U.5. Census indicates that the mean age of college students is pr = 25 years,


1B 21 Use the following information Recent data from the U.5. Census indicates that the mean age of college students is pr = 25 years, with a standard deviation of o = 9.5 years. A simple random sample of 125 students is drawn. What is the probability that the sample mean age of the students is greater than 26 years? 13. [1] State the distribution of X: 15. [1] Label the diagram at right with of and of 2b. [1] Shade the area associated with Pb? 2:} 2b) 21. [2] Calculate P02 3:- 26]
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
