Question: 2. A lean system has the following characteristics: demand rate = 20 parts per hour; safety stock required = 5% number of containers used =14;

2. A lean system has the following characteristics: demand rate = 20 parts per hour; safety stock required = 5% number of containers used =14; lead time to replenish as order = 6 hours

  1. calculate the contains size for 14 containers

  2. calculate the maximum system inventories

  3. If the required safety stock was changed to zero, what impact would this have on the container size?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!