Question: A lean system has the following characteristics: demand rate = 40 parts per hour; safety stock required = 10%; the container size = 8; lead
A lean system has the following characteristics: demand rate = 40 parts per hour; safety stock required = 10%; the container size = 8; lead time to replenish an order = 4 hours. If the number of containers is increased by 2 units, what would be the new required safety stock, all else being constant?
PLEASE SHOW WORK SO I CAN LEARN HOW TO DO IT!
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
