Question: 2. Assume that a $55 strike Call has a 1.5% continuous dividend, r = 5% and the stock price is $50.00. If the option has

 2. Assume that a $55 strike Call has a 1.5% continuous
dividend, r = 5% and the stock price is $50.00. If the

2. Assume that a $55 strike Call has a 1.5% continuous dividend, r = 5% and the stock price is $50.00. If the option has 45 days until expiration, what is the option vega (in the unit of $/%) given a shift in stock volatility from 33.0% to 34.0%

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!