Question: 2. The evaporation enthalpy for a liquid is AH = 52 kJ/mol and the saturation vapor pressure at t= -10C is Psat = 0.23

2. The evaporation enthalpy for a liquid is AH = 52 kJ/mol and the saturation vapor pressure at t= -10C is Psat = 0.23 kPa. Find the saturation pressure at t = 15C. The gas constant is R = 8.314 J mol" K'.
Step by Step Solution
★★★★★
3.32 Rating (161 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
AH 52KJmot T 1oc 263K Saturation presure at 10C p 023kPa Ty 15c P Saliratio press... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
