Question: 2022 Summer Final Exami Saved Given the following information: 16 & 00:55:21 Expected demand during a lead time = 640 kg Standard deviation of
2022 Summer Final Exami Saved Given the following information: 16 & 00:55:21 Expected demand during a lead time = 640 kg Standard deviation of demand during a lead time = 64 kg Demand during a lead time is distributed Normally Acceptable stockout risk during a lead time = 3 percent Refer: z-values table. a. What amount of safety stock is appropriate? (Round the final answer to the nearest whole number.) Safety stock kg b. At what level of inventory should this item be reordered? Mc Graw Hill ROP kg W < Prev 16 of 20 Next > 23 A Help W W
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
