Question: Betty Bodycheck (me = 55 kg. V = 22 km/h in the positive x-direction) and Sally Slasher (ms = 45.0 kg, Vs = 28
Betty Bodycheck (me = 55 kg. V = 22 km/h in the positive x-direction) and Sally Slasher (ms = 45.0 kg, Vs = 28 km/h in the positive y-direction) are both racing to get to a hockey puck. Immediately after the collision. Betty is heading in a direction that is 76 counterclockwise from her original direction, and Sally is heading back and to her right in a direction that is 12.0 from the x-axis. What are Betty and Sally's final kinetic energies? Is their collision elastic? Immediately before collision Immediately after collision 18 = 22.0 km/h Betty Vs = 28.0 km/h Sally Betty 76.0 Sally 12.0
Step by Step Solution
3.39 Rating (161 Votes )
There are 3 Steps involved in it
To solve this problem we need to calculate the final kinetic energies of Betty and Sally after the c... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
