Question: 3 0 - 3 3 . A ( t y p i c a l ) firm i n a perfectly competitive constant cost industry

30-33.A(typical) firm in a perfectly competitive constant cost industry has total costs in the short run given by:
TC=1200+36q+3q2,q2
FC=525
: AMY ZENG| EASY EDU UTSC
where qis output per day and TCis the total cost per day in dollars. The firm has fixed costs of $525(already
included in the TC equation above). The TC equation generates minimum average costs of $156(per unit)atq=q=20, with min LRAC =$156,P=356-.02Q
where Pis the price per unit and Qis the number of units demanded per day. Presently there isno international
trade in this product. Questions 30 through 33 concern this firm and this industry.
F
Suppose this industry isin short run equilibrium, how much will be the total Gain to Society per day from
production and consumption in this industry (Note: - Answers are in thousands of dollars)?
A$126 per unit.
B
As a result of international trade, in the short-run, the quantity of this product imported (per day)is equal to:
A$912,900
B$512,400
C$433,500
D$683,500
E$258,000
F$458,600
G$1,788,000
H$1,234,000
I$110,200
J
3 0 - 3 3 . A ( t y p i c a l ) firm i n a

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Economics Questions!