Question: 3 . 2 . A golf specialty wholesaler operates 5 0 weeks per year. Management is trying to determine an inventory policy for its 1

3.2. A golf specialty wholesaler operates 50 weeks per year. Management is trying to determine an inventory policy for its 1-irons, which have the following characteristics:
Demand (D)=2,000 units/year Demand is normally distributed. Standard deviation of weekly demand =3 units. Ordering cost =$40? order. Annual holding cost (H)=$5? units. Desired cycle service level =90 percent. Lead time (L)=4 weeks
a. If the company uses a periodic review system, what should P and T be? Round P to the nearest week.
b. If the company uses a continuous review system, what should R be?
 3.2. A golf specialty wholesaler operates 50 weeks per year. Management

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!