Question: 3 . 6 3 An uncoated, solid cable of length L = 1 m and diam - eter D = 3 5 m m is

3.63 An uncoated, solid cable of length L=1m and diam-
eter D=35mm is exposed to convection conditions
characterized by h=55Wm2*K and T=24C.
Determine the maximum electric current that can be
carried by the cable if it is pure copper, pure aluminum,
or pure tin. Calculate the corresponding minimum wire
temperatures. The electrical resistivity is e=1010-8
*m for copper and aluminum at their melting points,
while the electrical resistivity of tin is e=2010-8
*m at its melting point.
3 . 6 3 An uncoated, solid cable of length L = 1

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!