Question: 3. A company is trying to optimize its inventory cost. Its conditions are: Annual Demand = 1,500 dozens/year, Ordering cost = $35/order, Holding cost
3. A company is trying to optimize its inventory cost. Its conditions are: Annual Demand = 1,500 dozens/year, Ordering cost = $35/order, Holding cost = 40% The supplier is offering the following quantity discount schedule. quantity Price 1-19 $21.95 20-99 $19.95 100-199 $18.95 200+ $17.95 a) Calculate EOQ for each price. b) At what condition (price and quantity) does the match happen (feasible)? c) At what condition (price and quantity), should they operate at? EOQ
Step by Step Solution
3.40 Rating (153 Votes )
There are 3 Steps involved in it
b Feasible Condition The match happens when the EOQ falls within the quantity range specified by the ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
