Question: 3. If a company is working under a certain lead time schedule what is the reorder point for the following information? a. Lead Time =42

3. If a company is working under a certain lead

3. If a company is working under a certain lead time schedule what is the reorder point for the following information? a. Lead Time =42 hours b. Demand =30 per hour *42=1,260 units 4. What would the new reorder point be if the company adds a 3 hour safety stock for this item? 603=

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!